At the fair

At the fair I bought 6 pineapples and 2 jackfruits for $15. If I could have bought 4 more pineapples for $14 than jackfruits for $ 9 , what would have been the price of each.

*******************
Though this looks like simple maths question but I am not able to unterstand what is meant be this line in question--
"If I could have bought 4 more pineapples for $14 than jackfruits for $ 9 "

sinha_anshul26Asked:
Who is Participating?
 
bk_jreinsteinConnect With a Mentor Commented:
I think that this means:
6p+2j=$15
mj=$9
(m+4)p=$14

Which implies, j=$9/m
Which implies, p=$14/m+4

Regards,
bk
0
 
snoyes_jwConnect With a Mentor Commented:
I think it means this:
j * priceJ = $9
(j + 4) * priceP = $14
0
 
bk_jreinsteinCommented:
where m = no of jackfruits
j = price of a jackfruit
p = price of a pineapple
0
 
mlmccCommented:
>>Which implies, p=$14/m+4

Don't forget the ( )

p=$14/(m+4)

0
 
bk_jreinsteinCommented:
thanks.
0
Question has a verified solution.

Are you are experiencing a similar issue? Get a personalized answer when you ask a related question.

Have a better answer? Share it in a comment.

All Courses

From novice to tech pro — start learning today.