I'm wondering if there are any reliable shopping cart review websites out there, i.e., ones that don't receive payments for positive reviews.
The first one that pops up when Googling is
shopping-cart-reviews.com. The comments seem to be genuine, although the "Average review score" in at least the case of PrestaShop -- 5 out of 5 -- is way off. Another is
ecommerce-software-review.toptenreviews.com, but that one looks pretty fake.
I'd be grateful for a comment or 2 on whether shopping-cart-reviews.com is a reliable review site, and also if there are any others that people here have found to be genuine.
Thanks!
My preference is a php-based downloadable cart. But the difficulty I'm dealing with is that I need a couple of features that don't seem to exist out of the box with any of them, so I expect I'll need to customize.
This is for a client, and I've never worked with shopping cart software before. My skill is in php, but customizing carts seems a bit over my head, which means I'll probably have to hire someone to customize. That being the case, I'm looking for the cart that is likely to be be least costly to modify as needed, as well as one that's well coded and has solid support.
First, the product is a food that will sell by weight -- namely, by the pound (lb). The tricky part is that the smallest unit for sale will be 1/2 lb, and the product will sell at 1/2 lb increments (0.5, 1, 1.5, 2, etc.). So, as I see it, all units will have to be displayed at 1/2 of actual value: if 1 unit is selected, it will display 1/2 lb; it 2 units are selected, it will display 1 lb; etc.
Second, and perhaps more challenging, is the product options. There will be around 40 options, each with an additional cost, except that the first 3 selected options are free. For example, let's say the base product is chocolate and sells for $100/lb, and more than 3 optional toppings sell for $10 each, per lb of chocolate. If the buyer buys 1 lb of chocolate and selects up to 3 toppings, the total price is $100. If the buyer selects 4 toppings, the total is $110; if the buyer selects 5 toppings, the price is $120; etc.
In the same example, if the buyer buys 1/2 lb of chocolate and selects up to 3 toppings, the total price is $50; with 4 toppings, $55; with 5 toppings, $60; etc.
I know I've just given you a ton of info -- more, I'm sure, than you bargained for. Any feedback would be greatly appreciated!