**News Alert:**Experts Exchange Confirmed as Safe in Cloudbleed Leak Read More

Solved

Posted on 2014-10-18

Hi,

See sequence below,

123,124,126,132,133,136,142,143,147 next number is

My answer is 153

This web site showing answer is 154

Clcik the web site to see answer

http://flowerofthoughts.blogspot.co.uk/2013/02/number-series-puzzles-3.html

123

123+1 = 124

124+2 = 126

126+6 = 132

132+1 = 133

133+3 = 136

136+6 = 142

142+1 = 143

143+4 = 147

147+7 =**154**

But this web site showing answer is 154, Could someone help me my answe is wrong or the boave web site answer is wrong, if web site answer is right,could you explain how?

becuase i think 147+6=153 NOT 147+7=154

if some one explain i'ld highly apriciate

See sequence below,

123,124,126,132,133,136,14

My answer is 153

This web site showing answer is 154

Clcik the web site to see answer

http://flowerofthoughts.blogspot.co.uk/2013/02/number-series-puzzles-3.html

123

123+1 = 124

124+2 = 126

126+6 = 132

132+1 = 133

133+3 = 136

136+6 = 142

142+1 = 143

143+4 = 147

147+7 =

But this web site showing answer is 154, Could someone help me my answe is wrong or the boave web site answer is wrong, if web site answer is right,could you explain how?

becuase i think 147+6=153 NOT 147+7=154

if some one explain i'ld highly apriciate

5 Comments

Their answer is correct according to their method. - difference in sequence 1, x, y where x = previous number + 1 as in your case but y = last digit of previous number in sequence.

Sequences like this have an infinite number of "correct" answers.

123, 124, 126, 132, 133, 136, 142, 143, 147

x = 123 123

y = x + 1 124

z = y + 2 126

x1 = x +2(1) + 1 + 6 132

y1 = x1 + 1 133

z1 = y1 + 3 136

x2 = x1 + 2(2) + 6 142

y2 = x2 + 1 143

z2 = y2 + 4 147

x3 = x2 + 2(3) + 6 154

y3 = x3 + 1 155

z3 = y3 + 5 160

1. Start with 123

2. To the result, add the value of the 1st digit of the result.

3. To the result, add the value of the 2nd digit of the result.

4. To the result, add the value of the 3rd digit of the result.

5. Return to step 2.

123 + 1st digit = 124

124 + 2nd digit = 126

126 + 3rd digit = 132

132 + 1st digit = 133

133 + 2nd digit = 136

136 + 3rd digit = 142

142 + 1st digit = 143

143 + 2nd digit = 147

147 + 3rd digit = 154

154 + 1st digit = 155

155 + 2nd digit = 160

160 + 3rd digit = 160

160 + 1st digit = 161

(BTW - what is 'their' method... I'm in the office and the solution website is blocked being listed as a 'Personal' website).

is there any combination with Relational quantum mechanicsno, RQM works with probabilities within a dynamic system.

each solution of the problem above is fully determined and could not be seen differently by two observers.

generally, there is - as aburr mentioned - an infinite number of solutions for to continue the sequence. however, there are only a few of them which could not stripped down to a simpler one by removing redundancies. none of those base solutions for the above problem is simpler and more straight as the one posted by HooKooDooKu.

Sara

Question has a verified solution.

If you are experiencing a similar issue, please ask a related question

Title | # Comments | Views | Activity |
---|---|---|---|

How to reference objects of the calling class without passing them as parameters | 29 | 177 | |

Install Problem | 13 | 32 | |

VB: Convert 2 dates to specific format | 24 | 48 | |

Calculating bins of different widths using a summery plot in a Nspire CX Cas | 2 | 18 |

Join the community of 500,000 technology professionals and ask your questions.