Numerical reasoning - lowest price

How do I go about this?

5 liters but they come in 4 packages --> $11.95 - $2.49 to give me 4 packages out of 5 .. not sure if I'm on the right track


m1.png
LVL 8
CamilliaAsked:
Who is Participating?
I wear a lot of hats...

"The solutions and answers provided on Experts Exchange have been extremely helpful to me over the last few years. I wear a lot of hats - Developer, Database Administrator, Help Desk, etc., so I know a lot of things but not a lot about one thing. Experts Exchange gives me answers from people who do know a lot about one thing, in a easy to use platform." -Todd S.

d-glitchCommented:
You have to get 5 liters while spending the least money.

You have to check  the prices of [5]  [3+2]  [2+2+1]  [3+1+1]  and so on.

One way to approach the problem is to look for the best price per liter:  $2.49/1   $4.68/2  etc.

Experts Exchange Solution brought to you by

Your issues matter to us.

Facing a tech roadblock? Get the help and guidance you need from experienced professionals who care. Ask your question anytime, anywhere, with no hassle.

Start your 7-day free trial
☠ MASQ ☠Commented:
Look at all the possible combinations of bottle sizes that you can combine to make 5 litres.

Do it in a logical order so you don't miss any possible combinations

Add the prices of each combination until you find the best deal.

You might only save $0.10 but you will find a winning price!
CamilliaAuthor Commented:
ah, now I know what the question is asking for.
Exploring ASP.NET Core: Fundamentals

Learn to build web apps and services, IoT apps, and mobile backends by covering the fundamentals of ASP.NET Core and  exploring the core foundations for app libraries.

phoffric\Commented:
For timed tests, or just to get through these problems, look for ways to eliminate some of the possible combinations.
For example, ask:
Can we replace (1,1) with (2). Answer: NO, because (1,1) ~ $5.00, whereas (2) = 4.68 < $5.00.
This means we can always eliminate any combination that has (1,1) in it since we automatically know that (2) is a lower cost choice.
phoffric\Commented:
Should we include (3) in our choice?
Since (1,2) == (3) in volume; but the cost of (1,2) = $2.49 + $4.68 = $7.17, whereas (3) cost is $7.32, you can always remove (3) from your consideration by simply replacing it with (1,2) since $7.17 < $7.32.
CamilliaAuthor Commented:
$11.85 :)
phoffric\Commented:
Right. By eliminating the (3) and (1,1), you quickly get to (2,2,1) --> $11.85
d-glitchCommented:
In fact, you have also eliminated 5.  So you have the solution for any integer.
CamilliaAuthor Commented:
Going to get a numerical reasoning book after I get an offer. I'm close to an offer from a place I interviewed with today. Good to keep practicing.
phoffric\Commented:
To keep practicing, extend this problem to have, say, 10 kinds of packages and ask yourself how can you methodically eliminate packages as done in earlier posts. By generalizing a simpler problem to the same kind of problem, but with more items, you start seeing algorithmic patterns that become part of your toolbox.

Good luck in getting your better job!
CamilliaAuthor Commented:
Good luck in getting your better job!

Thanks!
It's more than this solution.Get answers and train to solve all your tech problems - anytime, anywhere.Try it for free Edge Out The Competitionfor your dream job with proven skills and certifications.Get started today Stand Outas the employee with proven skills.Start learning today for free Move Your Career Forwardwith certification training in the latest technologies.Start your trial today
Math / Science

From novice to tech pro — start learning today.